Bude mít tenhle neobvyklý pokus o něco nového nějaký úspěch? Otestovali jsme kompaktní horizontální odšťavňovač od známého výrobce, který pořídíte za 7.699 Kč.
Na první pohled nás praštily do očí dvě věci. Zaprvé: odšťavňovač je velmi kompaktní. Na šířku měří pouhých 11 cm, a tak zabírá na kuchyňské lince daleko méně místa než tradiční horizontální odšťavňovače. Zadruhé: díky minimalistickému designu, kvalitním plastům a odolnému kovovému bezpečnostnímu zámku působí jako prémiový model. Na rozdíl od jakéhokoli jiného horizontálního odšťavňovače, jaký jsme kdy měli v ruce, má tento opačný směr točení šneku – netočí se směrem od motoru, jak je zvykem, ale naopak směrem k motoru. Také odpadní drť neodchází otvorem na konci odšťavňovací komory, ale do nádoby integrované přímo v těle přístroje. Díky tomuto uspořádání působí odšťavňovač velmi moderně. Zajímavá je absence tradičního kovového síta. Místo něj jsou tu dva malé plastové díly ve tvaru válců, které do sebe zapadají, a tvoří jakýsi filtr.
Tento odšťavňovač byl navržen tak, aby bylo jeho použití snadné a rychlé, a tento cíl většinou splňuje. Aby také ne, za tu cenu. Nikde jsme však nenašli údaj o počtu otáček – ani v návodu, ani na stránkách výrobce. A tak jsme se rozhodli otestovat si rychlost motoru sami a zjistili jsme, že zatímco ostatní šnekové odšťavňovače pracují při 70-80 otáčkách za minutu, rychlost tohoto odšťavňovače je téměř 300 otáček! To sice urychluje proces odšťavňování, ale stejně jako u odstředivých odšťavňovačů budete mít ve šťávě spoustu pěny. Výrobce dále uvádí, že čištění trvá
1 minutu. Na tento čas jsme se poté, co jsme přišli na kloub rozebírání, většinou opravdu dostali. Protože tu není žádné kovové síto, většinu zbytků opláchnete tekoucí vodou. Ale i tak doporučujeme použít k dočištění ještě houbičku na nádobí. Kompaktní design má jednu významnou nevýhodu: plnicí trubice je nejmenší, jakou jsme kdy u horizontálu viděli. Znamená to, že musíte krájet suroviny na hodně malé kousky. Kvůli malému prostoru v plnicí trubici i v odšťavňovací komoře zas musíte dávat přístroji čas, jinak se suroviny nestíhají zpracovávat a vrací se zpět.
Na odšťavňovači jsme zpracovali 5 druhů ovoce a zeleniny a zkusili jsme připravit 2 recepty z pěkného receptáře, který je součástí balení. A výsledek?
Pomeranče: Většina odšťavňovačů zvládá pomeranče dobře a tento nebyl výjimkou. Získali jsme 320 ml šťávy z půl kila oloupaných pomerančů. Kvalita šťávy byla dobrá, i když v ní byly nějaké kousky vlákniny.
Mrkev: Horizontální odšťavňovače jsou na mrkev jako dělané, ale tady nás čekalo několik nepříjemných překvapení. Nepříliš rozměrný šnek si vzal pouze malé kousky mrkve, které navíc bylo nutné nakrájet podélně, aby se vůbec vešly do plnicí trubice. Stejně jako u dvouhřídelových modelů jsme museli hodně tlačit na pěchovací zátku, která nám to svým nedomyšleným designem ale vůbec neulehčovala. Je dutá a její horní část je otevřená, takže manipulace s ní byla do velké míry bolestivá. Tento problém jsme vyřešili tak, že jsme vrchol zátky obalili papírovou utěrkou a práce byla hned snesitelnější. Překvapivě jsme měli problém i s vracením mrkve zpět do plnicí trubice, pravděpodobně kvůli malému objemu odšťavňovací komory a také mokré drti, která se zasekávala ve vývodu. Naštěstí je odšťavňovač vybaven tlačítkem zpětného chodu, který si s tím poradil. Šťáva byla chuťově méně výrazná a více vodová, než jak jsme zvyklí u běžných horizontálních odšťavňovačů. Výtěžnost byla dobrá – 400 ml šťávy z 1 kg mrkve.
Jablka: Na rozdíl od mrkví se jablka odšťavňovala snadno a rychle. Nakrájeli jsme je na 8 dílků pomocí kráječe na jablka a dílky se pak perfektně vešly do plnicího otvoru. Při odšťavňování se vytvořila spousta pěny, skoro jako bychom odšťavňovali s odstředivým modelem. Z 1 kg jablek jsme dostali
650 ml čisté, ale vodové šťávy, a zbytek tvořila hustá pěna o objemu 200 ml. Chuť šťávy byla slabší, šťáva obsahovala kousky vlákniny a nebyla tak tmavá a intenzivní, jako bývá z nízkootáčkových odšťavňovačů.
Ananas: Po špatné zkušenosti s jablky jsme se obávali, jak si odšťavňovač povede s ananasem – vzhledem k tomu, že ananas obvykle odšťavňovače ucpává. Naštěstí byly naše obavy neopodstatněné. Ananas se odšťavnil úplně v pohodě. Z 500 g ananasu jsme vytěžili 320 ml chutné, lehce vláknité šťávy.
Špenát: Na stránkách výrobce stojí, že s tímto modelem můžeme odšťavňovat špenát, takže jsme byli zvědaví, jak to zvládne. Přístroje s vyššími otáčkami obvykle neodšťavňují listovou zeleninu efektivně. Jak se ukázalo, naše předtucha byla správná. Odšťavnili jsme 200 gramů baby špenátu (což je o dost větší hromada, než si myslíte) a výsledkem byla hustá pěna s troškou šťávy na dně (asi 40 ml).
Také jsme zkusili dva recepty: rajčatovou polévku s bazalkou a koktejl s názvem Red Sensation. Příprava polévky zahrnovala odšťavnění rajčat, bazalky a červené papriky, potom přimíchání kokosového mléka a ohřátí na sporáku. Výsledek byl docela chutný, ale museli jsme přidat zeleninový bujón, aby byla chuť výraznější, a taky kukuřičný škrob, aby se původně vodová polévka trochu zahustila. Se zmíněnými surovinami (rajčata, bazalka, paprika) neměl odšťavňovač žádný problém. Koktejl Red Sensation sestávající z vodního melounu, jahod, ananasu a limetky byl hotový rychle a snadno a moc nám chutnal.
Tento odšťavňovač má své kvality i nedostatky. Pochází z Číny, zdá se odolný a vypadá skvěle. Pokud při ládování příliš nespěcháte, suroviny zpracovává dobře a také se snadno čistí. Nicméně kompaktní design má negativní dopad na výkon, a protože jsou uvnitř pochybná „síta“, šťáva je vodová a s kousky vlákniny. Jestliže chcete odšťavňovat suroviny, jako jsou pomeranče, ananas a další měkké ovoce, tento přístroj představuje dobrou možnost. Ale pokud potřebujete, aby váš odšťavňovač zvládal i listovou a kořenovou zeleninu, doporučujeme vám pořídit si opravdový nízkootáčkový odšťavňovač. 2 roky záruky jsou navíc docela chabé ve srovnání s minimálně 10letou záruční dobou, která je nabízena ke konkurenčním přístrojům.
Plusy
Mínusy
CZ titulky