Může se horizontální odšťavňovač čínské výroby v ceně 5.999 Kč vyrovnat výkonu, který podávají prémiové odšťavňovače za více než 10.000 Kč? Protože jsou teď odšťavňovače střední kategorie docela populární, otestovali jsme jeden z nich, abychom se přesvědčili o jeho kvalitách.
Ve srovnání s některými čínskými kopiemi, které se dají pořídit za cenu už okolo 2.500 Kč, hodnotíme tento odšťavňovač na první pohled jako ucházející. Design je jednoduchý a docela elegantní. Přístroj působí vratce, ale během odšťavňování byl po celou dobu bez problémů stabilní. Na motorové části se nachází hlavní vypínač, který je podsvícený, a součástí ovládání je také unikátní třípolohová páčka, kterou upravujete tlak v odšťavňovací komoře během odšťavňování. Šnek je bílý keramický, z čímž jsme se ještě nikdy nesetkali. Vývod šťávy lze po ukončení odšťavňování uzavřít praktickou klapkou, která zabrání odkapávání posledních kapek šťávy na stůl. Velikost plnicí trubice hodnotíme jako průměrnou – ani velká, ani malá. Součástí příslušenství je homogenizační pouzdro, ale bohužel není v ceně základního balení a v případě potřeby je nutné si jej dokoupit zvlášť. Samotné odšťavňovací síto je miniaturní, sotva pokryje vývod šťávy. Dražší odšťavňovače jsou vybavené síty ve tvaru válce, jejichž plocha působnosti je daleko větší. Nádoby na šťávu a drť mají malý objem – pouhého 0,5 litru – takže musíte odšťavňování přerušovat kvůli jejich vyprazdňování.
Výrobce prezentuje tento svůj odšťavňovač jako výkonné multifunkční zařízení, které se snadno používá a čistí. Podle našich poznatků většinu těchto slibů splňuje. Sestavení je jednoduché, dáváte dohromady jen čtyři díly (odšťavňovací komoru, šneka, síto a držák síta). Menší problém vidíme v páčce, kterou se reguluje tlak – jeví se chatrná. Větší problém už jsme zaznamenali při práci s pěchovací zátkou. Ta je vybavena těsněním, které má při pěchování stírat zbytky surovin ze stěn plnicí trubice a dostat je tím do odšťavňovací komory. Bohužel toto těsnění těsnilo až příliš, a tak jsme měli problém s vytáhnutím zátky ven – při tlačení surovin se vytvořil podtlak, který manipulaci znesnadňoval. Čištění bylo rychlé a jednoduché, ale překvapilo nás, že v balení není žádný kartáček na čištění síta. Nicméně kuchyňská houbička jeho práci snadno zastoupí, takže to nevnímáme jako až tak velký nedostatek.
Abychom si udělali co nejucelenější obrázek o tom, jaký výkon má tento odšťavňovač, zkusili jsme na něm odšťavnit 5 druhů surovin + jeden recept z více surovin. Jak přístroj homogenizuje potraviny (tedy jak vyrábí např. ořechové máslo nebo zmrzlinu) jsme vzhledem k chybějícímu homogenizačnímu pouzdru v základním balení otestovat nemohli.
Pomeranče: Jak jsme předpokládali, tento přístroj zvládl pomeranče výborně. Z půl kila pomerančů jsme získali 340 ml šťávy. Šťáva byla čistá a chutná.
Mrkev: Stejně jako většina ostatních horizontálních odšťavňovačů dobré kvality neměl ani tento s mrkví žádné problémy. Odšťavnili jsme na něm 1 kg mrkve, z čehož jsme získali slušných 400 ml šťávy. Šťáva byla poměrně čistá a dobré chuti, i když zase ne tak dobrá, jako je z odšťavňovačů vybavených lepším jemným sítem. Naše svaly dostaly při odšťavňování pěkně zabrat – při pěchování se právě u mrkve vytvářel úplně nejsilnější podtlak a na vytahování zátky z plnicí trubice bylo třeba vyvinout více síly.
Jablka: Pro testování jsme si připravili 1 kg jablek odrůdy Granny Smith, které jsou podle nás na odšťavňování nejvhodnější, a pomocí kráječe na jablka jsme je rozdělili na 8 dílků. Výsledkem bylo 675 ml tmavé, lehce kašovité šťávy, a cca 100 ml pěny, která se dala z hladiny snadno sebrat. Pěny a nadbytečné vlákniny ve šťávě se ale snadno zbavíte i scezením. K našemu nemilému překvapení spousta kousků jablek zůstala nezpracovaná uvnitř odšťavňovací komory. Větším problémem byl ale slabý zápach pocházející ze spálené elektroniky.
Ananas: Dužnina ananasu je poměrně vláknitá, a tak je pro nízkootáčkové odšťavňovače vždycky výzvou. Nicméně tento odšťavňovač si vedl obdivuhodně – tedy za předpokladu, že jsme kousky ananasu vhazovali pomalu. Když jsme zrychlili, začal se hltit. Z půl kila ananasu jsme vytěžili 330 ml hladké, poměrně čisté šťávy. Zápach pálící se elektroniky byl ale čím dál horší. V návodu jsme se dočetli, že motor se automaticky vypne po 20 minutách provozu. Zápach se objevil po 15 minutách, během kterých jsme přístroj několikrát zapínali a vypínali, a tak motor zřejmě dosáhl svého limitu.
Špenát: Byli jsme zvědaví, jak si odštavňovač poradí s listovou zeleninou, a tak jsme ho nechali 20 minut odpočinout a pak jsme na něm odšťavnili 200 g baby špenátu. Špenát se zpracoval rychle a snadno – tedy poté, co jsme ho konečně dostali do odšťavňovací komory. Pěchování špenátu bylo vzhledem k velikosti plnicího otvoru docela náročným úkolem a příliš těsnicí pěchovací zátka nám práci taky neulehčovala. Výsledkem bylo 80 ml tmavě zelené šťávy, která by byla skvělým doplňkem například ke šťávě z mrkve nebo červené řepy. Zápach z pálící se elektroniky byl ale zase o něco silnější, a tak jsme prozatím testování ukončili a nechali odšťavňovač odpočinout do druhého dne.
Koktejl z více druhů surovin: Odšťavňovač jsme nechali vypnutý po celý zbytek dne a přes noc a byli jsme zvědaví, jestli se zápach spálené elektroniky objeví i druhý den. Odšťavnili jsme si koktejl z vodního melounu, ananasu a jahod. Motor byl stále cítit, ale ne tak silně, jako předchozí den. Se zpracováním trojkombinace surovin odšťavňovač opravdu bojoval. Dvakrát se úplně ucpal a bylo nutné ho rozebrat a vyčistit. Na vině bylo zcela jistě titěrné síto – ovocná vlákna se nemohla vylisovat přes tak malou plochu, která na ně absolutně nestačila.
Tento odšťavňovač zapůsobí na první pohled svým čistým designem a dobrým výkonem. Většinu surovin zvládá poměrně dobře, tedy za předpokladu, že při odšťavňování příliš nespěcháte. Během používání se ukázalo, kde všude se na odšťavňovači šetřilo, pravděpodobně v zájmu zachování nižší ceny. Už jen nedostatky, jako křehká regulační páčka, malé nádoby na šťávu a drť, příliš těsnicí pěchovací zátka nebo nesmyslné překlady v anglickém návodu, nás přesvědčily o tom, že tento přístroj se prémiovým odšťavňovačům nemůže rovnat. Ještě více znepokojující byl pach pálícího se motoru a síto, které se snadno ucpe. 2letá záruka je standardem spíš u levných odšťavňovačů a ani zdaleka se nepřibližuje záručním dobám, které mají prémiové odšťavňovače (10 a více let). Za tuto cenu může být tento odšťavňovač dostačující pro ty, kteří plánují příležitostné odšťavňování široké škály ovoce a zeleniny a zároveň jsou ochotni přehlédnout zmíněné nedostatky.
Plusy
Mínusy
CZ titulky